GymBeam
Wisła Kraków - Stal Rzeszów 2023-08-05

Pogoń po raz czwarty – Wisła jedenasty. Historia meczów o Puchar Polski w wykonaniu tegorocznych finalistów

Fot. kibice.net
2024-05-01

Skład tegorocznego finału na Stadionie Narodowym jest niemałą niespodzianką. O ile Portowcy od kilku lat są czołową drużyną w kraju i byli w szerokim gronie faworytów, tak obecność pierwszoligowca z Krakowa jest dużą niespodzianką. Jak wcześniej Portowcy i Wiślacy radzili sobie w meczu decydującym o Pucharze Polski? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Pogoń Szczecin w finałach Pucharu Polski

Portowcy to 7. drużyna w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. I jedyna drużyna, która jest w TOP15 tego zestawienia bez trofeum na swoim koncie. Największymi sukcesami Pogoni są dwa wicemistrzostwa Polski, trzy brązowe medale oraz 3 finały Pucharu Polski. Dlatego też mecz w Warszawie ma duże znaczenie, bo może pozwolić na przywiezienie pierwszego pucharu do Szczecina.

Portowcy przed pierwszą szansą na wywalczenie trofeum stanęli w 1981 roku. Zespół prowadzony przez Jerzego Kopę, w którym występowali m.in. Zbigniew Kozłowski, Zbigniew Czepan oraz Leszek Wolski zmierzył się z Legią. Mecz został rozegrany w Kaliszu i był bardzo wyrównany. Długo utrzymywał się bezbramkowy remis, dopiero w 118. minucie skutecznością popisał się Adam Topolski i pozbawił Pogoń szans na swoje pierwsze trofeum.

Rok później szczecinianie również doszli do finałowego starcia. Tym razem przeciwnikiem Pogoni był Lech, który w tamtym czasie również nie miał żadnego tytułu na koncie. Mecz został rozegrany na stadionie Śląska Wrocław. Ponownie finałowe starcie było wyrównane, z tą małą różnicą, że bramka padła o wiele wcześniej. W 37. minucie do siatki trafił Mirosław Okoński i wyprowadził Kolejorza na prowadzenie. Pogoń nie zdołała wyrównać i puchar pojechał do Poznania.

Trzecie podejście Pogoni do wygrania Pucharu Polski miało miejsce w 2010 roku. Wtedy to Portowcy byli w podobnej roli, jak Wisła Kraków w aktualnych rozgrywkach. Portowcy grali na zapleczu Ekstraklasy i dość sensacyjnie awansowali do finału, pokonując po drodze Ruch Chorzów, który wówczas był jedną z czołowych drużyn w kraju. Decydujące starcie zostało rozegrane w Bydgoszczy, a naprzeciw szczecinian stanęła Jagiellonia. Klub z Podlasia wygrał ten mecz 1:0 po bramce Skerli. Jak do tej pory Pogoń trzykrotnie grała w finałach i za każdym razem przegrywała najniższym możliwym wynikiem. 2 maja na Stadionie Narodowym klub ze Szczecina będzie mógł przerwać tę serię. 

Finały Pucharu Polski w wykonaniu Wisły Kraków

Biała Gwiazda ma bardzo bogatą przeszłość, jeśli chodzi o Puchar Polski. Pierwsze tego typu trofeum trafiło do Wisły już w 1926 roku po pokonaniu w finale Sparty Lwów. Na kolejne sukcesy w tych rozgrywkach krakowski klub musiał poczekać do zakończenia II wojny światowej. W 1951 i 1954 roku krakowianie zagrali w finale tych rozgrywek. Jednak dwukrotnie przegrywali, najpierw z Unią Chorzów, a 3 lata później z Gwardią Warszawa. To rozstrzygnięcia tej drugiej rywalizacji potrzebny był dodatkowy mecz, gdyż pierwsze starcie zakończyło się remisem.

Puchar Polski w ręce kapitana Wisły Kraków powędrował w 1967 roku. Wtedy to krakowianie zmierzyli się z Rakowem Częstochowa, który wówczas występował na trzecim poziomie rozgrywek. Biała Gwiazda wygrała z niżej notowanym rywalem 2:0, lecz dopiero po dogrywce.

Kolejne trzy występy krakowian w finale tych rozgrywek zakończyły się porażkami. Najpierw w 1979 roku krakowianie prowadzeni przez Oresta Lenczyka przegrali z Arką Gdynia 1:2. 5 lat później Wisła musiała uznać wyższość Lecha Poznań, ulegając 0:3. Na kolejny występ Białej Gwiazdy w finale jej kibice musieli poczekać do 2000. roku. Wtedy to w dwumeczu krakowianie przegrali z Amicą Wronki. W pierwszym starciu padł remis 2:2, a w rewanżu klub z Wielkopolski wygrał 3:0.

W XXI wieku krakowianie trzykrotnie jak do tej pory grali w finałach Pucharu Polski. Lata 2002 i 2003 to triumfy Białej Gwiazdy w tych rozgrywkach. W pierwszej z wymienionych edycji Wisła wzięła srogi rewanż na Amice za porażkę sprzed dwóch lat. Krakowianie w pierwszym meczu wygrali 4:2 na wyjeździe, a końcowy triumf przypieczętowali zwycięstwem 4:0 przed własną publicznością. Rok później Biała Gwiazda obroniła trofeum, okazując się lepszą od Wisły Płock. Pierwsze starcie krakowianie przegrali dość sensacyjnie na własnym obiekcie 0:1, lecz w rewanżu pewnie zwyciężyli 3:0, zapewniając klubowi 4. triumf w historii tej rywalizacji.

W 2008 roku miał miejsce ostatni jak do tej pory finał Pucharu Polski z udziałem Wisły Kraków. Rywalizacja z Legią Warszawa na stadionie w Bełchatowie zakończyła się remisem 0:0 i do wyłonienia triumfatora potrzebne były rzuty karne. Te lepiej wykonywali warszawianie i to oni podnieśli Puchar Polski. Teraz krakowianie po raz 11. zagrają w meczu finałowym tych rozgrywek i staną przed szansą na 5. triumf w historii klubu.