GymBeam

Stadion Wisły Kraków

Biała Gwiazda rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim imienia Henryka Reymana w Krakowie. Obiekt Wisły Kraków jest położony przy ulicy Reymonta 22. Stanowi własność miasta Krakowa, które dzierżawi go klubowi. Ostatnią gruntowną modernizację zakończono w październiku 2011 roku.

Stadion Wisly Krakówfot. Wikipedia

Stadion Wisły Kraków – podstawowe fakty

Stadion Miejski im. Henryka Reymana znajduje się przy ulicy Reymonta 22. Jest własnością miasta Krakowa, które dzierżawi go Spółce Akcyjnej Wisła Kraków. Obiekt wybudowano na początku II połowy XX wieku i przeszedł od tamtej pory wiele modernizacji. Ostatnia z nich zakończyła się w 2011 roku.

Stadion może pomieścić 33.326 widzów. Boisko ma wymiary 105 x 72 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 540 milionów złotych.

Trzy stadiony Wisły Kraków - Oleandry, Park Jordana i Reymonta

Oleandry – krótka historia pierwszego stadionu Wisły

Na początku XX wieku Wiśle przyznano tereny przy ulicy Oleandry i właśnie tam Biała Gwiazda wybudowała swój pierwszy stadion. Otwarcie miało miejsce 16 kwietnia 1914 roku. Kibice i piłkarze nie cieszyli się nim długo, bo zaledwie rok później obiekt doszczętnie spłonął, a klub zawiesił swoją działalność na czas wojny.

Aleja 3. Maja

Reaktywacja klubu w 1918 spowodowała konieczność znalezienia obiektu, na którym można by było rozgrywać mecze. Wisła przez 4 lata grała na obcych boiskach, uzyskując ku zaskoczeniu wielu komentatorów, bardzo dobre wyniki. Drugi stadion Wisły, przy którego budowie brali udział sami piłkarze, otwarto 8 kwietnia 1922 roku. Biała Gwiazda pokonała Pogoń Lwów 4:2. Obiekt mieścił około 2000 widzów i jako pierwszy w Polsce był wyposażony w zegar boiskowy. Także i ten stadion miał pecha. W sierpniu 1935 roku burza nad Krakowem doszczętnie zniszczyła trybunę. Odbudowa pochłonęła kilka lat i mnóstwo pieniędzy.

Reymonta po wojnie

Nowy obiekt wybudowano w 1953 roku, tuż obok – przy ulicy Reymonta, gdzie Wisła rozgrywa swoje mecze po dziś dzień. W czerwcu 1972 roku zainstalowano oświetlenie o natężeniu 700 luksów, które wystarczało do czarno-białej transmisji telewizyjnej. Pierwszy mecz przy nowym oświetleniu rozegrano z Legią, a spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Reymonta XXI wiek – czasy świetności Wisły i gruntowna przebudowa stadionu

Modernizacje starego stadionu rozpoczęły się wraz z nadejściem nowych sponsorów – Totalizatora Sportowego i Tele-Foniki. Trybuny przebudowywano kilkukrotnie. W 2002 roku zainstalowano nowoczesne oświetlenie Philipsa oraz zadaszenie loży prasowej i głównej. Rok później zamontowano pierwszą w Polsce podgrzewaną murawę. 22 października 2004 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę stadionu.

W 2008 roku władze Krakowa zdecydowały o nadaniu obiektowi imienia Henryka Reymana. Mimo wielkich oczekiwań stadion nie znalazł się na liście oficjalnych obiektów Mistrzostw Europy 2012. Nowy stadion oddano do użytku 17 września 2010 roku. Mecz z Koroną Kielce zakończył się remisem 2:2. Obiekt został w 2011 roku okrzyknięty najgorszą budowlą Krakowa w plebiscycie Archi-Szopa.

Stadion miejski im. Henryka Reymana

Stadion Wisły Kraków posiada status ELITE uprawniający do rozgrywania meczów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej. Stadion może pomieścić 33.130 widzów.

Trybuny

stadion-wisly-trybuny
fot. wisla.krakow.pl

  • Południowa – poj. 5.776 widzów

Parter przeznaczony dla kibiców. Znajdują się na nim obiekty gastronomii oraz toalety. Piętro przeznaczone dla TS Wisła – szatnie, siłownie i sauny, gabinety masażu i rehabilitacji, baseny.

  • Północna – poj. 5.806

Parter przeznaczony w całości dla kibiców. Powstają nowe biura Wisły Kraków. Docelowo ma zostać utworzona sala konferencyjna.

  • Wschodnia – poj. 12.831

Dwukondygnacyjna z 42 rzędami krzesełek. Gastronomia i sanitariaty na niższych piętrach. Na wyższych biura i sale konferencyjne.

  • Zachodnia – poj. 9.161

Pod widownią zaplecze i podziemny parking VIP. Punkty gastronomiczne oraz toalety dla kibiców. Trybunę Zachodnią wyposażono też w Skyboxy, loże dla komentatorów oraz szatnie dla drużyn i sędziów.

Sektor rodzinny

Sektor rodzinny znajduje się na Trybunie F. Mieści około 2000 widzów. Dla maluchów przewidziane są dodatkowe atrakcje oraz tańsze bilety i karnety.

Elewacja, boisko i zadaszenie

Elewacja Stadionu im. Henryka Reymana budzi mnóstwo kontrowersji. Wielu ludziom kojarzy się z socrealistyczną Nową Hutą. Całość została wykonana z betonu, szkła i stali pomalowanej na niebiesko.

Boisko ma wymiary 105x72 m. Posiada nowoczesne systemy nawadniające oraz podgrzewające murawę.

Stadion Miejski przy Reymonta 22 posiada zaawansowane zadaszenie z automatycznym, bezobsługowym systemem stapiania śniegu.

Pawilon Multimedialny

Pawilon multimedialny w kształcie szklanego walca znajduje się pomiędzy trybuną zachodnią a południową. Przeznaczony na biuro prasowe, konferencje meczowe oraz spotkania osób powiązanych z klubem z dziennikarzami.

Dojazd do stadionu

Na stadion możemy dostać się tramwajem linii 20 na przystanek „Reymana” oraz autobusami na przystanek „Kawiory”: 139, 144, 159, 173, 194 i 208. Z Dworca Głównego dostaniemy się autobusem linii 179, 208 i 292.

Auta można parkować od strony Alei 3. Maja przy Błoniach, na parkingu TS Wisła przy hali (płatny), przy wejściu na trybunę C od ulicy Reymonta (płatny) oraz na terenie Miasteczka Studenckiego.

Zwiedzanie stadionu

Wycieczki po stadionie są darmowe. Odbywają się w czwartki i piątki w godzinach 10-15 z wyjątkiem dni, w których Biała Gwiazda rozgrywa mecze domowe. Grupa musi liczyć 10-30 osób. Termin należy rezerwować mailowo.


Zobacz również

Adresul. Reymonta 22
30-059 Kraków
Pojemność33 326
Oświetlenie2000 lx
Rekord frekwencji45 000 Wisła Kraków - Celtic Glasgow
Koszt540 mln zł